KAIP MES PRADĖJOME AŠTUNTĄJĮ “EUROPROTŲ” SEZONĄ

15 kovo, 2018

Vakar, kovo 14 d., restorane “Bernelių užeiga” startavo pirmasis 2018 metų protų mūšių “Europrotai” turnyras. Į jau aštuntąjį sezoną mūsų organizuojamus proto mūšius “Europrotus” intelektualiai praleisti laiko susirinko 10 komandų: kaip ir kasmet smalsūs kauniečiai čia sugužėjo ne tik varžytis žiniomis apie Europą, bet ir azartiškai praleisti laiką.


Nors visą vakarą pirmavo EKSTRYMAI (sėkmę pagavę ir prizus susišlavę jau ture apie Kauną), tačiau po viską lėmusio muzikinio turo pirmojo žaidimo pergalė ir pagrindinis vakaro prizas - restorano “Bernelių užeiga” įsteigta Puodynė cepelinų atiteko komandai COGITO, išskirtinai vyriškai moksleivių ir pedagogo kompanijai iš Kauno jėzuitų gimnazijos.
O dabar Jūsų dėmesiui – visų žaidimo turų apžvalga.
Europrotus pradėjome, kaip ir priklauso šiemet, minint Atkurtos Lietuvos šimtmetį, - turu apie tarpukario Kauną. Prizą geriausiai šį turą įveikusiai komandai įsteigė Kauno m. savivaldybė ir VšĮ "Kaunas IN". Pasirodė, kad geriausiai Kauną pažįsta EKSTRYMAI ir KOLEGOS – abi komandos surinko po 7 balus. Nutarėme komandą nugalėtoją išsiaiškinti poetiškai – žaidimo vedėjas Tomas padeklamavo šmaikščias keturvėjininkų eiles, o komanda (tai buvo EKSTRYMAI), atspėjusi, kad tai buvo Kazio Binkio eilės ir buvo pripažinta šio turo nugalėtoja.
O tarpukario Kauno istoriją mūsų komandos bandė perrašyti savaip. Net 7 komandos S. Kymantaitę-Čiurlionienę bandė “suženyti” su Antanu Smetona. Tik EKSTRYMAI ir PUMPURĖLIAI žinojo, kad balsavimu žmonių išrinktas antrasis pagal reikšmingumą Lietuvos įvykis buvo S. Dariaus ir S. Girėno skrydis per Atlantą –– kitiems tai buvo lietuvių tapimas Europos krepšinio čempionais (gi mes krepšinio tauta!), Klaipėdos krašto atgavimas ir kt. Dauguma atspėjo, ką reklamuoja paslėpta tarpukario reklama – pastiles nuo gerklės skausmo (nors buvo manančių, kad pypkes, gabalinį cukrų ar kramtomąją gumą) ir žinojo dabartinės autobusų stoties teritorijoje išlikusio metalo fabriko pavadinimą (nors viena komanda bandė čia įkurdinti netgi “Nike” fabriką), juolab, kad jis sutapo su romėnų išminties, mokslų ir meno deivės vardu (visgi buvo bandymų Minervą pervadinti Junona, Venera, Aurora ir net Birute!). Atpažinome ir Zoologijos sodą, ir “gatvę, kurios vardą nepatogu buvo minėti”, ir Kiprą Petrauską, ir Pupų dėdę. Pusė komandų atpažino Saulės rūmus – dabartinę Saulės gimnaziją, kitoms tai pasirodė panašu į Dramos tetarą, Karininkų ramovę, Centrinį paštą ar Karo muziejų. O sunkiausias klausimas pasirodė esantis apie to meto miestelėnus gasdinusį “Dujų fabriką” –– dabartinį KTU Chemijos fakultetą. Mūsų komandoms jis virto Sporto hale, Karo muziejumi, Klinikų krematoriumu ir netgi savivaldybe (!). Turėtų mūsų savivaldybė susimąstyti apie ryšį su visuomene....
Antrąjame ture lengviausias klausimas pasirodė esantis apie lengvaatletę Austrą Skujytę ir apie mūzą Taliją, o sunkiausias – apie urną: neturinčią balso, bet galinčią sutalpinti tūkstančius balsų ir net visą žmogų – teisingą atsakymą žinojo tik PUMPURĖLIAI ir COGITO. Tik EINA SAU, COGITO ir ŠEP‘as atpažino Tomo Mano namelį, o EKSTRYMAI, GALĖJAi ir EINA SAU – H. Ibseno „Norą“.
Trečiajame „Salų“ ture buvo visko – sardines maišėme su undinėmis, prancūzišką sūrį – su kroasanais, bagetėmis ar tortais; tačiau visi, pasirodo, kuo puikiausiai pažįstame Gomeros salos kultūrinį paveldą, o įdomiausių atsakymų sulaukėme į klausimą, kas yra tos JOS, kurias sulaukusias 20 metų atplukdo į Murano salą ir sudegina. Teisingą atsakymą (gondolos) žinojo GALĖJAI, EINA SAU ir KAKTOMUŠIAI, kiti bandė deginti kriaukles, geldelės, statines, mergeles ir netgi čiučelas.
Ketvirtąjame ture vieninteliai POLITOLOGŲ KLUBAS atpažino Helvecijų. Gan lengvai atpažinome Stendalio sindromą ir Č. Darviną, tik štai vietoje Žanos D‘ark kai kurie norėjo sudeginti Jėzų ir Kvazimodą. Tik EINA SAU ir GALĖJAI atpažino F. Sagan, o EUROBOKŠTAI ir COGITO – Vazų dinastijos atstovus, ir nė viena komanda nežinojo, kad būtent J. Gutenbergo spaudos atradimas (ir pradėjusios plisti spausdintos kortos) privertė suvienodinti ir šachmatų taisykles. Bet už tai dabar žinosite .
Muzikiniame ture sunkiausia, pasirodo, atpažinti buvo Saulių Prūsaitį (jį atpažino tik POLITOLOGŲ KLUBAS). Esame karšti „Depeche Mode“ gerbėjai – beveik visi atpažinome jų dainą. Tik EUROBOKŠTAI žinojo, iš kur kilusi grupė „The Cardigans“, kiti bandė ją įkurdinti JAV ir net Australijoje. Bet savo roko klasiką gerai pažįstame – dauguma teisingai atsiminė „Anties“ zombišką dainą, tik kai kurie vietoje „griebia nervas“ prieiliavo „stingsta kraujas“ ar „nesijaučiu saugiai“ – irgi neblogai, nes „į temą“ (nors žinoma, už savo kūrybą balų negavo).
Štai taip linksmai ir su nuotykiais (nes vėl „nulūžo“ vaizdo projektorius žaidimo metu, gerai, kad turėjome atsarginį) mes startavome 2018 m. „Europrotų“ sezone. Už prizus šio vakaro žaidėjams ačiū restoranui „Bernelių užeiga“ bei Kauno m. savivaldybei ir VšĮ „Kaunas IN“, už bendradarbiavimą sudarant klausimus – istorikui Benjaminui Mašalaičiui, o kitą trečiadienį (kovo 21 d.) Jūsų laukia klausimų turas, sudarytas europarlamentaro Petro Auštrevičiaus komandos bei jo įsteigtas prizas. Ir, žinoma, kažkas vėl skanaus Puodynę cepelinų.
Pirmojo žaidimo nuotraukos (ačiū Kristinai Valasevičienei) yra čia.

Naudingos nuorodos

  •  
     


    2022