KAS YRA “ĮSIMYLĖJUSI RŪPUŽĖ” IR “SVAJINGA BLUSA”? KAUNO EUROPROTŲ DALYVIAI TAI JAU ŽINO!

16 balandžio, 2015

Nors lietus trečiadienio vakarą Kaune lietus pylė kaip iš kibiro, bet neišbaidė azartiškų intelektualų, kurie susirinko “Bernelių užeigoje” dalyvauti trečiajame Europrotų turnyre. Ir jie nepralošė! Nors klausimai šį sykį buvo tikrai nelengvi, tačiau pažvelkime į tai filosofiškai. Daug ko nežinojote? Bet už tai kiek naujo sužinojote – ir dabar būsite dar labiau apsiskaitę!

 

Trečiajame turnyre nugalėtojų titulą išlaikė TPG, tik dviem dešimtosiomis balo aplenkę „Eina sau!”, abiems komandoms atiteko prizai - Kauno Europe Direct “brangenybių maišelis” ir “Bernelių užeigos” prizas – 1 metras alaus užkandžių (hmmm, pamatysime kitą trečiadienį, per Europrotų finalą, kaip tai atrodo realiai, nes prieš tai Europiečių laimėtas metras alaus atrodė įspūdingai!).

O dabar – apie tai, kaip gi mums drauge sekėsi įveikti šį Europrotų žaidimą.

Paaiškėjo, kad žinios apie viduramžių Europą yra gana pusėtinos, bet už tai išradingumas -neabejotinas: vietoje kepurės pradedant prekybą turguje ant aukšto stulpo mes kėlėme pintines, puodynes, riestainius, vėjarodes, o TPG ir Europiečiai išvis sužiaurėjo – net … galvas!  Muselę (Liudviko XIII laikais paplitusią barzdelę) siūlėm pervadinti ožio ar Liudviko barzdele ir net kelių į saulę, rokoko stiliaus suknelę, vadinamą polonezu, pravardžiavom peniuaru, kopūstu, tortu, vyno taure, vapsva ir blusų veisykla, o apykaklę, iš tikrųjų turėjusią “Malūno girnų” pavadinimą – armonika, vėduokle, alba, žoržete, penje, žabo ir gofre. Užtat, pasirodo, neblogai išmanome Europos pasakas (tik Spragtuką kai kas supainiojo su Pinokiu ir Alaviniu kareivėliu), ypatingą gimtojo miesto architektūrą, daugelis atpažinome šv. Jokūbo piligriminį kelią ir žinojome, ką teigia subsidiarumo principas (čia ypač sublizgėjo Kaktomušiai, ŠEP’as, Eina sau!, Europiečiai ir Politologų klubas). Tik būdami inteligentai, mes geriame konjaką, vyną, absentą, šampaną ir kalvadosą vietoje kavos, nors būtent ją inteligentams siūlė gerti Napoleonas Bonapartas. Ir…išaiškėjo, kad nudizmo tradicijoms pritaria (ar bent jau žino apie šio reiškinio žymėjimą) tik TPG ir ESN KTU. Visi kiti šį reiškinį bandė priskirti ekologiškiems ar GMO produktams, politinėms sąjungoms, sporto organizacijoms ar net oro taršai.

Antrasis turas - apie šalis ir jų tradicijas netikėtai pasirodė pats sunkiausias. Paaiškėjo, kad geriausiai mes išmanome… norvegų legendas: beveik visi žinojome, kad jei saulės spindulys paliečia trolį - jis suakmenėja (tik kelios komandos bandė tą trolį apakinti ar ištirpdyti). Tik vieni TPG žinojo, kad amerikiečiai čekų vietovei “Joahimstaler” turėtų būti dėkingi už dolerį, visi kiti kažkodėl bandė pripaišyti dėkingumą už alų (?) arba Silicio slėnio prototipą. Tik “Kaktomušiai” ir “Europiečiai” žinojo, ką iš tikrųjų reiškia lenkų posakis “bulka s maslem” – “tai padaryti tikrai lengva”, visi kiti bandėm versti į “sviestą sviestuotą”, kad bus badas, kad puikiai gyvena- kaip instas taukuose. O štai, jei atsidurtume XIX a. Prancūzijoje ir išgirstume tokius apibūdinimus kaip “svajinga blusa” ar “įsimylėjusi rūpužė”, pagalvotume, kad kalba eina apie moteris, šukuosenas, kaklaraiščio rišimo būdus, maisto patiekalus, kvepalus, kurtazanes, narkotines medžiagas ir venerines ligas (teisingas atsakymas – spalvos ir atspalviai). 

Turą apie europiečių sveikatą geriausiai įveikė “Tenisas”- už tai gavo Kauno teritorinės ligonių kasos įsteigtą prizą. Bet ir kiti neblogai išmanė, kokius dokumentus reikia turėti norint gauti nemokamą būtinąją pagalbą ES šalyje ar kokio Europoje žymaus pastato vardu vadinamas kai kurių vaistų sukeliamas sindromas, kai sukamasi priešinga ėjimo kryptimi. Nuomonės išsiskyrė vertinant nuo maro 14 amžiuje mirusių europiečių skaičių- mes buvome linkę numarinti jų daugiau. 

Vaizdų ture beveik visi atpažinome, kad ligas ir nelaimes į pasaulį iš skrynios išleidusi moteris yra Pandora, nors buvo norinčiųjų pervadinti ją Atlantida ar Minerva.  Įvairiai buvo aiškinama ir apversto juodo trikampio vaistų informaciniame lapelyje reikšmė: nuo “galima vartoti tik vyrams” iki “priklausomybę sukeliantis vaistas”. Teisingas atsakymas – “vaistas yra papildomai stebimas”. Kultinio filmo “Raudonmedžio rojus” sceną kai kurie priskyrė “Miegančių drugelių tvirtovei”, “Mano mažajai žmonai” ar net “Dėdėms ir dėdienėms”, o Europos lyčių lygybės instituto logotipą iššifravo kaip  Europos integracijos gėjų eitynes. 

Užtai visi atsigavo per muzikinį turą, bet ir čia buvo bandžiusių garsiosios giesmės “Aleliuja” autorystę atimti iš G.F. Hendelio ir ją priskirti W.A. Mocartui, L. van Bethovenui ar A.L. Weberiui. Teisingą “Foje” dainos “Saugok vaikystę” pavadinimą žinojo tik “Politologų klubas”, “Eina sau!” ir TPG. Bet visi atpažinome miuziklą „Velnio nuotaka“ ir beveik visi – garsiojo bardų festivalio „Akacijų alėja“ Kulautuvoje himną. 

Nors lietuviškas žargonas nėra įtrauktas į oficialių ES kalbų tarpą, tačiau neatsispyrėme pagundai patikrinti, kaipgi mūsų žaidėjai pabaigs kultinę Vytauto Kernagio dainą: „Sulankstau raskladuškę ir susuku čeholą, o padušką su matracu pakišu po etažerka. Kažko tai noriu gerti, žinau už taburetkės buvo mimimum viedras kvaso, .......................“. Kad trūkstami žodžiai  yra „turėjo likt bent sloikas“ žinojo tik vienintelis „Bubidujis“! Visi kiti prikūrė savus žodžius: „ką gi man dabar daryt?“, „kancaras čia karalius“, „ir susisuku papirosą“ bei „čerką išgeriu pilną“.

Štai kiek naujovių, įdomių ir naudingų dalykų mes sužinojome trečiajame Europrotų žaidime. Turo „Europiečių sveikata“ klausimus sugalvojo ir prizus geriausiai šį turą įveikusiems įsteigė Kauno teritorinė ligonių kasa, ačiū jiems už tai! Taip pat dėkojame: už „1 metrą alaus užkandžių“ prizą geriausiems mūsų žaidėjams - restoranui „Bernelių užeiga“, už pagalbą paruošiant muzikinius klausimus ir žaidimų vedimą – Tomui Ratautui, o už nuotraukas – Kristinai Valasevičienei! Nuotraukos yra čia

Lauksime visų kitą trečiadienį Europrotų finale, balandžio 22 d. Tada ir paaiškės, kas taps 2015 metų Kauno Europrotais! Finalo žaidimo “Bernelių užeigoje” dress kodą visi turbūt jau išmokote: vyrams – muselė ir malūno girnos, moterims – polonezas :)

 

Kontaktiniai duomenys

 • http://www.kaunastic.lt/test/images/tel.png+370 677 75536

  http://www.kaunastic.lt/test/images/address.png

  Studentų g.11-134

  53361 Akademija, 

  Kauno raj.

     http://www.kaunastic.lt/test/images/mail.png  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

    http://www.kaunastic.lt/test/images/fb.png Europe Direct Kaunas

  Nemokamas telefonas (Briuselis)

  0080067891011              

         

Video

 • EUROPOS PILIEČIŲ METŲ HIMNAS

Naudingos nuorodos

 •  
   


  2022