„Žalgirio“ vardas – į kosmoso platybes

05 gruodžio, 2013

Gruodžio viduryje į kosmosą bus pakeltas Kauno technologijos universitete sukurtas pirmasis lietuviškas palydovas „LitSat-1". Artėjant istorinei akimirkai, Lietuvos žmonės kviečiami išrinkti tris žodžius, kurie pirmą kartą kaip Tautos balsas nuskambės kosmoso platybėse. Kauno merui Andriui Kupčinskui kilo idėja pakviesti visus, neabejingus šiam miestui, pasiekti, jog vienas iš šių žodžių būtų „Žalgiris".

„Šis žodis jau seniai tapo neatsiejama miesto dalimi, jo vizitine kortele. Žalgiris - visos mūsų tautos vienybės, kovos ir ryžto vardas, žinomas dar nuo Vytauto laikų. Be to, šiandien esame akademinis miestas, kurio aukštoji mokykla, Kauno technologijos universitetas sukonstravo pirmąjį lietuvišką palydovą - galime šiuos dalykus sujungti į visumą. Kviečiu visus susivienyti ir pasiekti, kad vienas iš trijų žodžių, kurie palydovo pagalba pirmą kartą nuskambės kosmose, būtų Žalgiris", - sakė A. Kupčinskas.

Visi, pritariantys šiai idėjai, žodį „Žalgiris" siūlyti gali „Misija Lituanica 80" interneto svetainėje www.15min.lt/lituanica80 arba mikrofono pagalba sušukti jį interaktyvioje platformoje www.tryszodziai.lt

Iš viso gruodžio 17 d. į kosmosą bus pakelti 8 paleidimo įrenginiai su 33 mažaisiais palydovais. Tai bus didžiausias iki šiol paleistas mažųjų palydovų skaičius pasaulyje. Kartu su „LitSat-1" gruodį į kosmosą kils ir pirmasis komercinis mažųjų palydovų projektas. Jį sudaro 27 mažųjų palydovų spiečius, į kuriuos įmontuoti teleskopai bus naudojami Žemės paviršiaus stebėjimui.

Misija „Lituanica 80" - pirmasis Kauno technologijos universiteto ir Lietuvos kosmoso asociacijos vykdomos ilgalaikės kosmoso programos etapas. Šis palydovąs taps ne tik pirmuoju mūsų šalies simbolika paženklintu fiziniu objektu šioje erdvėje, bet ir atliks bandomojo prototipo rolę ruošiantis moksliniam 2015 metų eksperimentui - pjezo variklių išbandymui kosmose. Toks eksperimentas dar niekada nebuvo atliktas, sėkminga jo baigtis atvertų plačias galimybes viso pasaulio valstybių palydovų programoms.

Misija „Lituanica 80" dedikuojama šiemet minimam legendinio Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio 80-mečiui.

 

Kauno m. savivaldybės informacija

 

 

 

 

Naudingos nuorodos

  •  
     


    2022