Dizaino studija paskelbta Europos kovos su klimato kaita konkurso Lietuvos laimėtoja

01 spalio, 2013

Dizaino studija „Absurdo idėjos“ išrinkta Europos Komisijos konkurso „Tau patinkantis pasaulis“ laimėtoja už geriausią kovos su klimato kaita sprendimą Lietuvoje. Paversdama nebenaudojamus daiktus į naujus, vertingus kūrinius, dizaino studija mažina į sąvartynus išvežamų atliekų kiekį ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakas. Už klimato politiką atsakinga Europos Komisijos narė Connie Hedegaard sakė: „Kitokio dizaino studija „Absurdo idėjos“ rodo, kad visi europiečiai gali prisidėti prie klimato apsaugos paprastais veiksmais, kurie dar ir sutaupo pinigų bei pagerina mūsų gyvenimo kokybę. Džiaugiuosi, kad konkursui „Tau patinkantis pasaulis“ pateikta tiek daug projektų iš Lietuvos ir Europos Sąjungos, kurie padės sukurti tau patinkantį pasaulį, tavo mėgstamą klimatą dabarties ir ateities kartoms“.

Dizaino studijos „Absurdo idėjos“ savininkė suteikia daiktams, kuriuos paprastai išmestumėte, antrąjį gyvenimą ir paverčia juos papuošalais, baldais ir drabužių aksesuarais. Studija taip pat užsiima mokomąja veikla, skirta didinti informuotumą aplinkos apsaugos klausimais, rengdama seminarus apie ekologišką produkciją ir gyvenimo būdą.

Konkursas „Tau patinkantis pasaulis“ paragino kūrybingus ES žmones siūlyti naujoviškus CO2 kiekio mažinimo sprendimus. Visuomenė galėjo balsuoti už labiausiai patikusius 269 pateiktus projektus, kurie buvo skelbiami kampanijos tinklavietėje, o paskui dešimt daugiausia balsų surinkusių projektų buvo pateikti vertinti komisijai.

Komisija, kurią sudarė muzikantas ir prodiuseris Jurgis Didžiulis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentė Edita Baltrėnaitė ir portalo Grynas.lt redaktorė Inga Labutytė nusprendė, kad kitokio dizaino studija „Absurdo idėjos“ pasiūlė praktiškiausią, taupiausią ir labiausiai įkvepiantį klimato sprendimą. Komisijai pirmininkavo Europos Komisijos Klimato politikos generalinio direktorato direktorius Humberto Delgado Rosa, o jam padėjo Michael Beutler iš įrangą bei priedus gaminančios bendrovės „Kering“ ir Jason Anderson iš Pasaulio gamtos fondo (WWF) Europos biuro.

 

Kiti atrinkti projektai iš Lietuvos buvo:

§  Kanapinis namas: pluoštinių kanapių naudojimas namų statybai

§  Kelionės COskaičiuoklė: interneto įrankis, integruotas į maršrutų planuoklį

§  Ekologiškas vairavimas: degalų suvartojimo ir vairavimo parametrų matuoklis

§  Auginame savo ateitį: pluoštinių kanapių auginimas statybinių medžiagų gamybai

§  Ekologiškas butelis: suspaudžiamas butelis, skirtas sumažinti atliekų tūrį

§  Vilniaus metro: siūloma greitojo pervežimo sistema Vilniuje

§  Perdirbimo idėjų skleidimas: mobiliosios programėlės perdirbimui skatinti

§  Geresnis pasaulis: tinklavietė, kurioje žmonės gali atiduoti daiktus, taip skatindami perdirbimą

§  Veiklos skelbimų projektas: tinklavietė, kurioje galima rasti partnerį bet kokiai savo veiklai

 

Pagrindiniai faktai

Kasmet vien Europos Sąjungoje mes išmetame 3 mlrd. tonų atliekų. Eurostato duomenimis, kiekvienam vyrui, moteriai ir vaikui tenka apie 6 tonas kietųjų atliekų.

Didžioji dalis to, ką išmetame, yra sudeginama arba išvežama į sąvartynus (67 %). Tačiau abu šie būdai kenkia aplinkai. Sąvartynai ne tik užima vis daugiau brangaus žemės ploto, bet ir išskiria šiltnamio efektą sukeliančias dujas (COir galingiausią iš jų – metaną) bei teršia orą, vandenį ir dirvožemį.

ES tikslas – padidinti pakartotinį naudojimą bei perdirbimą ir sumažinti atliekų šalinimą sąvartynuose. Atliekų pagrindų direktyvoje nustatyta, kad iki 2020 metų ES valstybės narės turi perdirbti 50 % komunalinių atliekų ir 70 % statybos atliekų.

Daugiau informacijos apie tai, kaip sumažinti atliekas ir išsaugoti klimatą bei aplinką, skaitykite:

http://world-you-like.europa.eu/lt/kodel-tai-svarbu/pakartotinis-naudojimas-ir-perdirbimas/

http://ec.europa.eu/environment/waste/

Konkursas „Tau patinkantis pasaulis“ ir kampanija

Konkursas yra Komisijos inicijuotos visos Europos visuomenės informavimo kampanijos „Tau patinkantis pasaulis. Tavo mėgstamas klimatas“ dalis, kuriuo raginama ieškoti praktiškų, pažangių ir taupių sprendimų, leidžiančių gyventi tausojant klimatą.2012 metų spalį pradėta kampanija pasiekė milijonus europiečių. Socialinėje žiniasklaidoje ja susidomėjo daugiau kaip 40 000 žmonių ir prie jos prisijungė 190 partnerinių organizacijų visoje Europos Sąjungoje bei nemažai garsenybių, tarp kurių – JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas ir apdovanojimus pelnęs aktorius Kolinas Firthas.

Konkurso metu apdovanojamas vienas klimato projektas kiekvienoje iš penkių tikslinių kampanijos šalių: Lietuvos, Bulgarijos, Italijos, Lenkijos ir Portugalijos. Be to, vienas pagrindinis Europos laimėtojas bus paskelbtas kampanijos partnerio „Sustainia“ apdovanojimų ceremonijoje, vyksiančioje lapkričio 7 d. Kopenhagoje. Nacionaliniai laimėtojai bus skelbiami atitinkamų sostinių reklaminiuose stenduose, o pagrindinis Europos laimėtojas gaus Europos žiniasklaidos paketą.

Naudingos nuorodos

  •  
     


    2022